KONTENT
006.jpg

Zabieniec

Żabieniec

Dom / Żabieniec / 2014

W małej miejscowości w województwie Świętokrzyskim powstał dom w lesie. Krajobraz otoczenia to sosnowy las, wysokie trawy, piaszczyste podłoże i rzeka, w której mieszkają bobry. Bryła domu i budynku gospodarczego zlokalizowanego tuż obok nawiązują do lokalnej architektury a ich powściągliwa, jednorodna forma nie konkuruje z otaczającą zielenią. 

By w zastany krajobraz i mikrokosmos ingerować jak najmniej życie domowników i życie natury w dużej mierze odbywa się na dwóch różnych poziomach. Użytkownik bowiem przemieszcza się po systemie drewnianych kładek między budynkami, które uniesione są nad ziemią na stalowej podkonstrukcji. Każdy z obiektów to prosta kostka z dwuspadowym bezokapowym dachem. 

003.jpg

W budynku mieszkalnym okna różnej wielkości umieszczone są w drewnianych ramach i rozmieszczone na elewacji swobodnie tak by w ciekawy sposób kadrować przyrodę na zewnątrz budynku.

002.jpg

Światło do budynku gospodarczego i części wypoczynkowej w nim zorganizowanej dostarczane jest przez ażurowe drewniane ściany. Te zamontowane są z kolei na mobilnej podkonstrukcji stalowej co pozwala na częściowe lub całkowite otwarcie budynku w stronę lasu i ogrodu.