KONTENT
studio projektowe
Studio_KONTENT_Marina_Mokotow_kroniki_studio_12_1500.jpg

Marina

Mieszkanie Skandynawskie

Marina Mokotów, Warszawa

Kama i Georgios to fuzja słowiańskiego temperamentu i śródziemnomorskiej lekkości bytu. Po latach wspólnie spędzonych w Danii, gdzie oboje odnaleźli szczęście, ale i siebie nawzajem postanowili, że ich kolejnym wspólnym przystankiem w życiu będzie Polska. Tutaj zdecydowali się stworzyć swój mikroświat wypełniony prostotą i ciepłym ascetyzmem, którego doświadczyli żyjąc w Skandynawii.  Zależało im by wykreować tło dla życia, by jak najwięcej przestrzeni zostawić na zmieniającą się aktywność i dynamikę domu.

Punktem wyjścia kształtującym nową przestrzeń jest otwarta funkcja mieszkania, która miała wygenerować swobodny sposób korzystania z niego. Klimat miejsca jest ekstrowertyczny, nie tworząc tym samym wydzielonych, odrębnych stref funkcjonalnych w przestrzeni dziennej. Zależało nam na tym by w zasadzie z każdego punktu będąc w różnych strefach domu można było nawiązać ze sobą kontakt wzrokowy i swobodnie porozmawiać, by uczestniczyć w życiu domu będąc w odrębnych funkcjonalnie przestrzeniach.

 
Studio_KONTENT_Marina_Mokotow_kroniki_studio_01_1500.jpg

By formalnie ustawić mieszkanie wyodrębnione zostały główne elementy kompozycyjne: blok kuchni i kubik za telewizorem mieszczący w sobie z drugiej strony pomieszczenie porządkowe i garderobę, oba podkreślone szarym kolorem. Pozostała przestrzeń jest w swoim charakterze miękka i swobodna. Paleta kolorystyczna opiera się na zestawieniach monochromatycznych odcieni; bieli, szarości i czerni zestawionych z drewnem dębowym, w którym widoczne jest jego usłojenie i struktura. W projekcie kolory są przygaszone i delikatne na rzecz uwypuklenia faktur danych materiałów. Mieszkanie utrzymane jest w stonowanym, skandynawskim klimacie i uzupełnione dodatkami z historią; drzewkiem oliwnym, obrazami greckich artystów czy metalowymi łódeczkami zakupionymi w pracowni rzemieślniczej na Krecie. Znaczna większość dodatków znajdujących się w mieszkaniu ma dla domowników sentymentalne znaczenie, tak jak lampa z balsy, która dziś wisi przy kanapie w salonie. Ta, stała się marzeniem domowników  już jakiś czas temu, kiedy jeszcze przebywając w Kopenhadze ich mieszkanie zlokalizowane było tuż obok pracowni Tom’a Rossau, gdzie mogli obserwować go codziennie przy pracy.

Studio_KONTENT_Marina_Mokotow_kroniki_studio_02_1500.jpg
Studio_KONTENT_Marina_Mokotow_kroniki_studio_09_1500.jpg
 

Dom Kamy i Georgiosa na warszawskim Mokotowie to eklektyzm w minimalistycznej postaci, miejsce gdzie w skandynawskim tle odbija się subtelnie polsko-grecki charakter. To tło dla życia i przestrzeń, w której monochromatyzm przełamany jest radosnymi osobowościami domowników, którzy wypełniają to miejsce kolorem.

Studio_KONTENT_Marina_Mokotow_kroniki_studio_07_1500.jpg
Studio_KONTENT_Marina_Mokotow_kroniki_studio_13_1500.jpg
Studio_KONTENT_Marina_Mokotow_kroniki_studio_16_1500.jpg